>

Fare imleci neden dik değilde açılıdır?

Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nin bulduğu ve ilk olarak Steve Jobs’un Macintosh’ta hayata geçirdiği grafiksel kullanıcı arayüzünün başlangıçta olmazsa olmazı olan fare imlecinden bahsediyorum. Çoğumuzun fare işaretleyici veya fare imleci olarak adlandırdığı bu ok simgesi, 33 yıldır eğik duruyor. Neden düz / dik değil de eğik durduğunu hiç düşündünüz mü?

Sebebi kısaca şöyle açıklayayım; Grafiksel kullanıcı arayüzünün geliştirildiği yıllarda ekran çözünürlüğü o kadar düşüktü ki, düz duran bir imleci ekranda görmek neredeyse imkansızdı. Klavye ile yazı yazarken (eskiler Professional Write -PW- gibi kelime işlemcileri hatırlamıştır)  bulunduğunuz yerin kolay farkedilebilmesi için imlecin yanıp söndüğünü hatırlarsınız. Hala pek çok uygulamada bu imleç yanıp söner. Farede ise sabit duran bu imleci görünür kılmak için geliştiricilerin imleci

https://antibiotiquesenligne.com/promotions/valtrex/index.html

doxycycline online

, düşük çözünürlük nedeniyle büyütmesi gerekiyordu. Ekranda olması gerektiğinden daha büyük bir işaretleyici yerine imleci 45 derece döndürmek, çok daha kolay görünmesini sağlamıştı. Günümüzde o yıllara oranla inanılmaz yüksek çözünürlüklü sistemlere sahip olmamıza rağmen 33 yıldır tasarım hep eğik olarak kaldı.

Yorum yap:

Site Footer